Skip to content Skip to footer

TAŞINABİLİR PROJEKSİYON SCHLIEREN

Schlieren görüntüleme, hava ve su gibi saydam ortamlardaki bozulmaları görselleştirmek için kullanılan popüler bir tekniktir. Bu bozulmalar sıcaklık, yoğunluk, basınç ve bileşim gibi önemli fiziksel parametrelerle ilişkilendirilebilir, bu nedenle schlieren etkisi ısı akışı, gaz akışı, şok dalgaları, yoğun ses ve bilim ve mühendislikte kritik olan düzinelerce başka fenomenin görüntülerini oluşturmak için kullanılabilir.

Özellikler

Schlieren görüntüleme, hava ve su gibi şeffaf ortamlardaki bozulmaları görselleştirmek için popüler bir tekniktir. Bu bozulmalar sıcaklık, yoğunluk, basınç ve bileşim gibi önemli fiziksel parametrelerle ilişkili olabilir; dolayısıyla Schlieren etkisi, ısı akışı, gaz akışı, şok dalgaları, yoğun ses ve düzinelerce başka fenomenin görüntülerini oluşturmak için kullanılabilir. bilim ve mühendislikte kritiktir. Schlieren görüntüleme genel olarak 19. yüzyılda geliştirildi ve ışın yoğunluğunun filtrenin kenarı boyunca dik bir türevi olacak şekilde düzenlenmiş keskin bir kesme filtresinden geçen ışınlarla bir görüntü oluşturmaya dayanıyor. Bu düzenleme, ışınların yolundaki küçük sapmaların, sapma olmayan seviyeden görüntü yoğunluğunda büyük bir değişiklik yaratmasına olanak tanır. Klasik schlieren sistemleri aynalar veya mercekler gibi optiklerle yönlendirilen ışığı kullanır; bu da test edilen alanı optiklerin boyutuyla etkili bir şekilde sınırlandırır ve tekniğin daha büyük görüntüleme alanları için kullanımını çok zor ve pahalı hale getirir.

Spectabit’in Taşınabilir Projeksiyon Schlieren Sistemi, patentli Dijital Odaklama Schlieren teknolojimize (ABD Patenti 9,232,117 B2) dayanmaktadır. Nesnenin arkasındaki ekrana bir çizgi deseni yansıtmak için dijital bir projektör kullanır. Ekran, ışığı kamera sensörüne ulaşmadan önce bir kesme filtresinden geçtiği sTubeTM optik sistemine geri yansıtır. Kamera, ekrana veya kesme filtresine değil, Schlieren nesnesine (örneğin bir ısı akışı) odaklanır ve alan derinliği, ekran deseninin büyük ölçüde veya tamamen odak dışı kalmasına yetecek kadar sığdır. Yoğunluk gradyanlarının yokluğunda, ışık ışınları ekrandan doğrudan kesme filtresine gider ve bu da ışık ışınlarının yaklaşık yarısını engeller. Birlikte verilen SchlierenViewTM yazılımındaki gelişmiş görüntü işleme algoritmaları, arka plandaki gürültüyü ortadan kaldırmak ve kontrastı artırmak için uygulanarak eşit yoğunlukta bir arka plan elde edilir. Sıcak ve soğuk hava akımları, gaz buharları ve şok dalgaları, ışık ışınlarını büken, dolayısıyla arka plandaki ekrana yansıtılan çizgi desenini bozan, değişen yoğunlukta bölgeler oluşturur. Bozulma, kesme filtresinden görüntü sensörüne geçen ışık miktarını değiştirir. Ortaya çıkan görüntüde, hava akımları ve şok dalgaları, gri bir arka plana kazınmış, keskin bir şekilde odaklanmış açık ve koyu nesneler olarak görünüyor. Sistem o kadar hassastır ki, uzatılan bir elin avuç içinden sıcak havanın yükseldiğini görmek mümkündür.

SPESİFİKASYONLAR

 • 3 basit ana bileşen; Dijital Projektör, SchilierenView (Yazılım) çalıştıran Bilgisayar, sTube optik sistemi.
 • Herkesin kullanabilmesi için kolay optik kurulum.
 • Beyaz duvar da kullanılabilir ve optik donanım taşınabilir olduğundan her yere kurulabilir.
 • Yüksek Hassasiyetli yakalama
 • Yüksek hızlı kameralar tarafından çekilen zaman serisi görüntüleri
ÖZELLİKLER
 • 3 basit ana bileşen; Dijital Projektör, SchilierenView (Yazılım) çalıştıran bilgisayar, sTube optik sistemi.
 • Herkesin kullanabilmesi için kolay optik kurulum.
 • Beyaz duvar da kullanılabilir ve optik donanım taşınabilir olduğundan her yere kurulabilir.
 • Yüksek Hassasiyette yakalama

Yüksek hızlı kameralar tarafından çekilen zaman serisi görüntüleri

BAZI KULLANIM AMAÇLARI

 • Isı taşınımı
 • Şok dalgaları, Güçlü akustik kaynak
 • Sızıntılar, Egzoz
 • Şeffaf bir ortamda herhangi bir sıcaklık, basınç veya yoğunluk gradyanı

 

 

Gazlı içecek kapağının açılmasında karbonik asit gazının görselleştirilmesi

Gerçek araç makine dairesinde otomobil motorundaki ısı dağılımının görselleştirilmesi